Acik lise başlama hikayem

sınav tarihi

sınav yerleri ve tarihi açıklandı

Eğitim Doğarken başlar, Ölürken Biter..

İnsanlığın var oluşundan bugüne kadar biz insanlar sürekli birşeyleri keşfettik. Bu keşfetme yolculuğu o günden bugüne süre geldi. Her yeni keşif, yeni tecrübeler kattı insana. Tecrübe nedir? Tecrübe yaşam boyu yaşadığımız olaylardan çıkardığımız, ama iyi ama kötü derslerdir. Bu tecrübeleri edinirken araştırmayı, bir sonra ki hamlemizi, bir önce ki hamleden daha iyi yapmayı öğrendik. Kısaca sürekli bir eğitim içindeydik. Eğitim hayatın içindedir. Eğitimli toplumlar daha çağdaş, daha özgür, düşünen ve sorgulayan toplumlardır.

Günümüz gerçekleri

Ülkemizin eğitim sistemi pek iç açıcı değil bence. Ezbere dayalı bir sistem, çoğu öğrenci gibi benimde haz etmediğim bir durumdu. Sorun sadece sistem de mi? Tabi ki değil. Biraz da gençliğin verdiği hislerle hareket edip, sorumsuzca davranan, okulda öğrenmese de, seveceği bir yöntem bulana kadar araştırmayan gençler de bir o kadar sorumlu. Şimdi diyeceksiniz ki; “böyle yazıyorsun da, sen ne yaptın?” Ben de anlattığım genclere bir örnektim aslında.

Aöl Hikayemin başladığı güne gidelim

2000’li yılların başında lise de okuyordum, en zor dersler de başarılı ama en kolay dersler de geçerli not alamıyordum. Derslerin zorluğu kolaylığına bir standart koymuyorum kendimce. Lakin çoğunluğun zor ders dediği derslere ben de zor diyorum. Sonra lise birinci sınıfta sınıf tekrarı yaptım, sonra okulu bıraktım. İlk zamanlar bir hata yapmadığıma, kendimce haklı sebeplerim olduğuna kanaat getirmiştim. Sonra ki günlerimde bir koşturmacanın içine girdim, iş bulmaya hayata tutunmaya çalıştım. Başarılı olduğum ya da olmadığım ayrı bir tartışma konusu.

Gerçeklerle yüzleşme zamanı geldi

Gel zaman git zaman sorunlar çıkmaya başladı. Aradığım hayatın seçtiğim hayat olmadığını anlamam fazla sürmedi, Bocalamalar başladı. Güzel bir iş imkanı bulma ihtimali günümüz gerçeklerinin duvarına çarptı. Zaten eğitim öğrenim görüp, istediği bölümü alamayan mezunların durumu bariz şekilde görünüyordu. Zorlu hayat yarışı çoktan başlamış, herkes yolunu çoktan almıştı. Okulu bırakmanın dezavantajları önüme gelmeye başladı, bu benim için kötü bir tecrübe olmuştu.

Hayat Devam ediyor

Vazgeçmedim, herşeye rağmen elimde ki imkanlarla yetinmek zorundaydım. Öyle de yaptım, bir işe girerek bir baltaya sap olmaya çalıştım. Hayat devam ediyordu sonuçta. Ve bir gün düşünürken, mücadele etmeliyim dedim. Sonra araştırmaya başladım ve küçük bir araştırma ile Aöl‘e ( Açık Öğretim Lisesi ) denk geldim. Gerekli bilgileri aldım, kayıt yaptırdım. Dışardan okumaya başladım, geç de olsa okula yeniden gitmenin eşsiz heyecanını yaşadım. Şimdi o günlerin üstünden bir yıl ya da daha fazla zaman geçti. Şuan yedinci dönemde okuyor ve Nisan ayı içinde olacak sınavımı bekliyorum. Bu duygu gerçekten harika, keşkelere bırakmadan bu kararı vermiş olmam doğru davrandığım  ilk zamandı.

Aöl ( Açık öğretim lisesi ) nedir, neye yarar

Aöl yani Açık Öğretim Lisesi ; Mili Eğitim Bakanlığı‘nın bir projesidir. Amaç ben gibi insalara hayat boyu eğitim verebilmek, ülkemiz de ki eğitimli insan sayısını arttırmaktır. Normal bir süreç gibi her zaman okula gitmek gibi bir olay yok, ikamet ettiğiniz ya da yaşadığınız bölgede Halk eğitim Merkezi‘ne başvurarak kayıt olabilir ve eğitim öğretim hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hiç bir zaman geç değildir, Yeter ki isteyin. her kayıt dönemi otuz beş tl gibi ücreti bankalara, on tl gibi bir ücreti de Halk Eğitim Merkezi‘ne yatırmanız istenir.

Eğitim kıvılcımla ateş yakmaktır. Boş bir kabı doldurmak değildir.”  [ Sokrates ]

Ayrıldığınız okuldan aldığınız tasdikname ile gitmeniz yeterli.   Neden sizin de Bir Aöl başarı hikayeniz olmasın? Size vericekleri ögrenci bilgileri ile Aöl‘ün resmi web adresi olan şu linkten Açık Öğretim Lisesi durumunuzu takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgiyi verdiğim adresten alabilirsiniz. Umarım bu makalem benimle aynı sorunları yaşayan insanlara ulaşır . Benim Aöl başarı hikayemi okuduğunuz için sizlere minnettarım. Hepinize mutlu bir hayat, güzel umut dolu günler diliyorum. Hoşça kalın..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir