Alexa Backlink Nedir?

Alexa Backlink nedir ve Seo hizmetini nasıl yapar?

Amazon servislerinden biri ve bir sayaç yazılımı olduğu bilinen Alexa basit bir algoritma ile çalışır Algoritması basit olsa da yaptığı iş oldukça önemlidir. Dünya üzerinde ki tüm web sitelerinin analizini gerçekleştirir. Sitenize istediğiniz zaman bir Alexa sırası atayamazsınız. Bu sunucuların talebine göre olmaz. Sitenize ne kadar insan gelir ise Alexa bu gelen kullanıcıların ne kadar süre zarfında kaç defa geldiğini, web sitenizde yayınladığınız hangi içerikleri incelediklerini takip eder.

Çalışma ve Analiz yöntemleri

Bu devasa örümcek ağı robotlar eliyle bu işlemleri yapar. Sunucunuza gelen insanların neden geldiğini, nerden geldiğini kayıt altına alır. Backlink kullanıp kullanmadığınız, kullandıysanız organik backlink mi yoksa doğal olmayan yollardan mı ziyaret aldığınızı anlayabilir. Alexa analiz sitesinin baklink kaynaklarına da yer vermesi sonucunda ortaya çıkan alexa backlink ile aldığınız tüm backlinkleri görmeniz söz konusu değildir. Anlık olarak görüntü alan botları aracılığıyla veritabanına backlinkleri işleyen Alexa her güncelleme işlemi sırasında bunları mevcut sitenize eklemektedir. Bu sayede Dünya genelinde aldığınız ziyaretlere göre size bir sıra verir.

Alexa ne zaman sıraya alır?

Alexa’yı algoritması sağlam olan bir program olarak görebiliriz. Google gibi amazon gibi bir dev. Alexa sunucunuz ilk açıldığı gün itibari ile 90 gün içinde bir değerlendirme yapar. 90 gün sonunda aldığınız değere karşılık bir sıra tayin eder. Aldığınız ortalama değer sizin Alexa değerinizi belirler. Alexa’nın resmi web sitesi Alexa linki  üzerinden ücretsiz bir deneme hesabı alabilirsiniz. Böylece web siteniz hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alexa sistemi nasıl bir puanlama verir, Alexa Dünya sıralamalası nedir diyerek merak ediyorsanız örnek olarak RoyalSevgi blog sitesini, yani bana ait olan bu siteyi inceleyelim.
Royalsevgi blog sitesini Alexa da sorguladım ve aşağıda ki sonuç çıktı.

 

 • Google dizini : 65
 • Google Görsel index: 4
 • Alexa Dünya Sıralaması: 19.314.944
 • Alexa ülke Sıralaması: 0
 • Alexa Baclink : 0
 • Yahoo Dizini : 0
 • Yandex Index: 0
 • Dmoz Kaydi: yok
 • Domain Yasi : 2
 • Site Lokasyon: Türkiye

Gördüğünüz gibi en önemli maddelerden biri 3. sırada ki “Alexa Dünya Sıralaması: 19.314.944″ yazan bölüm. Bu sıraya göre önümde on dokuz milyon’dan fazla sunucu var. işim epey zor yani 🙂

Alexa ve alternatif yollar

Bu ve daha bir çok detaya bildiğim kadarı ile ücretli kullanıcılar ulaşabiliyor. Size backlinklerinizi görüntüleme olanağı sunar. Alexa backlink sayesinde sadece backlinklerinizin sayısını görmekle kalmaz aynı zamanda hangi sunucuların sitenize backlink verdiğini de görebilirsiniz. Eğer size backlink veren sitenin Alexa sırası düşük ise size faydadan çok zarar verebilir. Bunu da öğrendiğinizde gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Alexa Backlink‘in verdiği bazı hizmetler işinize yarayabilir. şimdi Alexa’da verilen bazı hizmetleri sıralayalım.

İşte bunlardan bazıları
 • Sunucunuzun Seo performansını incelemek ve Profesyonel Seo hizmetleri vermek.
 • Organik Anahtar Kelime Araştırma işini yapar. Örnek olarak sizinle aynı kulvarda hizmet veren diğer sitelerle karşılaştırır. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelime yani Keywords‘leri analiz ederek, Rakibinizden daha etkili anahtar kelimeler kullanmanızı sağlar. Böylece siz diğerlerinden bir adım öne geçmiş olursunuz.
 • Backlinklerinizi değerlendirerek daha iyi konumda ki sunuculara backlink verebilir. sunucuza daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Yine rakip sunucuların hangi siteye backlink verdiğini görebilir ve siz de şansınızı deneyebilirsiniz.
  Bu anlatılan çalışmaları kendi başınıza da yapabilirsiniz belki de. Lakin rakip sunucu ya da blogların backlinklerini ücret ödemeden görmek zor gibi. Ben şansımı denerim diyorsanız size Şurdan indirerek ücretsiz versiyonunu kullanabileceğiniz programı tavsiye edebilirim.
  Bu kadar derine inmemizin sebebi hiç şüphesiz iyi yerlere gelmek ve hak ettiğimiz Alexa sıralamasını yakalamak olmalı. Seo çalışması yapmadan ilerlemek kar da yürümek gibidir. Sürekli düşüşler yaşarız. Sağlam bir alt yapı araştırmaktan ve çalışmaktan geçer.
Hatırlatma yapmadan geçmeyelim

Makalemi beğendiyseniz yorum yapabilirsiniz. Localhosta yani kendi bilgisayarınıza bir web sitesi kurmak isterseniz şurda bulunan konuyu inceleyebilirsiniz. Herkesin hak ettiği yerlere gelebilmesi dileğimle veda ederken, Güzel günler de görüşmek üzere diyorum. Başka bir makalemde görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir