Wampserver ile localhost WordPress Kurulumu

WordPress ya da blog sitesi kurmak

Son zamanlarda eski popülerliği olmadığı düşünülse de, Dünya da şimdi bile milyonlarca insan WordPress ya da blog kelimelerini arıyor. Düşünülenin aksine Wordpres ve blog siteleri acmak, internet ortamında makale okumak çok yaygın. Arz olunca talep de oluyor haliyle. Bu kadar ilgi duyulan bir alan olunca, bir makale yazmadan geçmemeyim dedim. Bu makale de sizlere sıfırdan nasıl blog sitesi açılır anlatacağım. Eğer ki hali hazırda bir hostunuz var ise zaten işiniz epey kolaylaşıyor. Çünkü ; hosting firmalarının verdiği ortamlarda Cpanel yada Plesk panel mevcut olur genellikle. Hazır bir çok araç mevcut, tek tıklama ile anında kurulabilir. Lakin benim amacım, elinde host olacak parası olmayan ya da bu alanda tecrübe kazandıktan sonra host olayına girmeyi düşünenlere yol göstermek.

Gelelim asıl konuya

oyun

Öncelikle localhosta sunucu host kurulumu yapalım, bunun için bir kaç alternatif var. Eğer ki Linux sistemlerinde kurmayı düşünüyorsanız, httpd ve apache kurmalısınız. Linux sistemlere kurulum anlatımı yaptığım makalemi bu linke bakarak öğrenebilirsiniz. Ben makalede Windows sistemlere kurulumu anlatacağım. Dediğim gibi localhosta sunucu kurulumu için bir çok seçenek var. Örnek vericek olursam; Wampserver olabilir ya da Xamp olabilir. Ben Wampserveri seçiyorum. Wampserver burada ki adresten indirebilirsiniz. Buradan indir! yazan yere basarak adresine giderek işletim sisteminize uygun olan, 32 bit ya da 64 bit için uygun olanı indirebilirsiniz. 32 bit bir cihaz için “start using wampserver” yazan yere tıklayın ve Wampserver 32 bit yazan yerden indirin, 64 bit bir cihaz kullanıyorsanız, yine “start using wampserver” yazan yere gittikten sonra 64 bit yazan yerden indirebilirsiniz. Kurulum oldukça basit, hiç birşeyi değiştirmeden next next diyerek kurulumunu bitirebilirsiniz.

WordPress dosyalarının kurulumu

Wampserveri kurduğumuza göre WordPress dosyalarının kurulumuna geçebiliriz. Burda kırmızı yazı ile WordPress WordPress indir yazan yere dokunun ve WordPress resmi web sayfasından zip dosyasını indirin. Zip dosyasını winrar yada unzip benzeri bir programla açalım, dosyaları çıkaralım. Çıkardığımız klasöre girelim ve içindeki tüm dosyaları, wampserveri kurduğumuz yere atalım. Genellikle C:/wamp64 yolunda olur. C:/wamp/www klasörünün içine Host adında bir klasör kuralım. Lütfen bu Host klasörünün adını not alalım, kurulumun son aşamasında kullanacağız. WordPress dosyalarını Host klasörünün içine kopyalayalım. Sırada veritabanı kurulumu var.

Veritabanı kurulumu

İşimiz henüz bitmedi, şimdi de veritabanı kuracağız. Wampserveri açalım, sağ alt köşede wampserver iconuna basalım. Şu resimde ( Link) gördüğünüz phpMyAdmin yazan yeri açalım. Açılan standart sayfa veritabanı kuracağımız phpMyAdmin sayfasıdır. Şu resimde gördüğünüz gibi, açılan sayfada veritabanı oluştur yazan yerden kullanıcı olusturucağız. kullanıcı adını ( username ) root olarak girelim ve şifre ( Password) kısmını boş bırakalım. Git yazan yere basalım ve giriş yapalım. Açılan ekranda görülen seçeneklerden “Database ” yazanına dokunalım. Veritabani ismi belirleyeyin ( Create database ) yazan yere bir veritabanı adı yazalım. Ve son olarak Create yazan yere dokunalım. Burada işimiz bitti. Artık WordPress kurulumuna geçebiliriz.

WordPress kurulumda son nokta

Hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız onu açın Chrome ya da Firefox olabilir örnek olarak. Adres satırına localhost yazdğınızda WordPress kurulum ekranına geleceksiniz. Kurulum ekranında başlayalım’a basarak ilerleyelim, Karşımıza gelen ekranda olusturduğumuz veritabanı kullanıcı adını ( username ) Veritabanı ismi karşısına yazalım. Kullanıcı adına root yazalım. Parola kısmını boş bırakalım. Veritabanı sunucu localhost olarak bırakalım ve alta geçelim. tablo ön eki karşısına wp_ yazılı olur genellikle, oraya birşey yapmadan devam edelim. Ardından Gönder yazan yere basalım. WordPress kurulumu tamamlandı, Artık tarayıcımıza localhost yazarak sunucumuzu acabiliriz. Admin paneline girmek için tarayıcıya localhost/wp-admin yazmanız yeterli.

Windows WordPress kurulumunu bitirdik başarılar. Artık bir hostumuz ve içinde barındırdığımız bir web alanımız var. Takıldığınız yeri yorumlara belirtebilir ve her zaman yardım alabilirsiniz. Başka makalede görüşmek üzere hoşcakalın..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir